ارتباط سریع :

09123908376

استعلام قیمت:

۰۲۱-۴۵۹۴۷۰۰۰

راهنمای جامع برای انتخاب جاروبرقی تجاری: نکات اساسی

جاروبرقی تجاری

انتخاب یک جاروبرقی تجاری کار ساده‌ای نیست. این نوع از جاروبرقی‌ها بسیار مقاوم‌تر و قوی‌تر از نمونه‌های خانگی هستند و در سایزهای گوناگون و وسیعی تولید می‌شوند. از جاروبرقی‌هایی با حجم مخزن کوچک تا جاروبرقی‌هایی با مخازنی بیش از پنجاه گالن. امروزه استفاده از جاروبرقی‌های تجاری و صنعتی به منظور بازیابی و نظافت در صنایع و موسسات، گسترش چشم‌گیری داشته است. این مکنده‌ها در اماکن گوناگونی مانند آشپزخانه‌های بزرگ، صنایع فلزی، کشتی‌ها و ایستگاه‌های قطار به چشم می‌خورند. کاربردهای متعددی دارند از نظافت معمولی و روزمره گرفته تا بازیافت و جداسازی فلزات پرارزش و جمع‌آوری و بازیافت مایعات.

اما نکته‌ای که در اینجا بسیار اهمیت دارد، انتخاب جاروبرقی مناسب است!

 

انتخاب نوع جاروبرقی

اولین قدم در انتخاب یک جاروبرقی تجاری، تعیین نوع آن است. دو نوع جاروبرقی تجاری رایج عبارتند از:

  • جاروبرقی پیچیده (Upright Vacuum): این نوع جاروبرقی‌ها به شکل عمودی طراحی شده‌اند و برای نظافت افقی و عمودی مناسب هستند. آنها از طراحی ساده‌تری برخوردارند و اغلب قابلیت تنظیم ارتفاع دارند.
  • جاروبرقی سطلی (Canister Vacuum): این جاروبرقی‌ها دارای یک واحد اصلی به صورت جعبه و یک لوله انعطاف‌پذیر هستند. آنها برای جمع‌آوری گرد و غبار در مکان‌های دشوار به خصوص زیر میز و میله‌ها مناسب‌اند.

 

موتور مکنده جاروبرقی

در انتخاب جاروبرقی، فاکتورهای متعددی در نظر گرفته می‌شود و اولین فاکتوری که باید مد نظر قرار گیرد، قلب مکنده یا همان موتور است. جاروبرقی‌های ارزان غالباً تک موتورهستند، به این معنا که موتور هم برای مکش و جمع‌آوری ذرات و هم به عنوان سیستم خنک‌کننده بکار می‌رود. این عملکرد باعث ورود گرد و غبار به داخل موتور می‌شود و در نهایت منجر به کاهش عمر جاروبرقی می‌گردد. به منظور بهبود عملکرد و افزایش طول عمر دستگاه، جاروبرقی‌های با کیفیت از دو موتور استفاده می‌کنند، یکی برای مکش و ایجاد خلا و دیگری برای پاک‌کردن. این ساختار ویژه مانع از ورود آلودگی به داخل موتور می‌شود. هر چه موتور بزرگ‌تر باشد، قدرت آن بیشتر بوده و در نتیجه مکش بهتری داشته باشد.

ساختار ارگونومیک و جنس بدنه جاروبرقی ها

در انتخاب انواع جاروبرقی‌ها، عامل دیگری که مهم است، ساختار کلی و جنس بدنه می‌باشد. معمولاً برای ساخت بدنه مکنده از پلاستیک فشرده با چگالی بالا، استیل و یا آلومینیوم استفاده می‌شود که تأثیر قابل ملاحظه‌ای در وزن جاروبرقی دارد. جاروبرقی‌ها با بدنه پلاستیکی، سبک بوده و قابلیت حمل ساده‌تری دارند. در حالی که جاروها با بدنه فلزی، در برابر ضربه مقاوم بوده و ایجاد تو رفتگی در بدنه آنها فرآیند مکش را مختل نمی‌کنند. به عبارت دیگر، نسبت به آسیب‌های فیزیکی حساسیت کمتری دارند. ضربات وارده به بدنه پلاستیکی جارو ممکن است منجر به شکستگی شده و در نهایت باعث کاهش خلا و راندمان کار شود.

در انتخاب جاروبرقی، قدرت مانور، ارتفاع، و وجود چرخ‌ها نیز موارد قابل توجهی هستند. به طور کلی، جاروبرقی‌های با بدنه فلزی و پلاستیکی ترکیبی از جنس‌ها به منظور افزایش مقاومت و کارایی طراحی و تولید می‌شوند.

جاروبرقی صنعتی

فیلتر جارو برقی ها

یکی از عوامل بسیار مهم در انتخاب جاروبرقی‌ها، به ویژه جاروهای مورد استفاده برای جمع آوری گرد و غبار، نوع فیلتر موجود در دستگاه است. جاروبرقی‌های ساده معمولاً دارای یک فیلتر ساده هستند. ساده‌ترین نوع فیلتر، پاکت جاروبرقی است که هوا را از خود عبور داده و در عین حال از عبور ذرات معلق جلوگیری می‌کند.

بهترین جاروبرقی‌ها معمولاً دارای چندین لایه فیلتر هستند، که هر فیلتر با توجه به سایز ذرات عبوری عمل فیلتراسیون را انجام می‌دهد. این فیلترها معمولاً از چندین لایه فیلتر با بازده 3 تا 1 میکرون برخوردار هستند.

نوع دیگری از فیلترها که در جاروبرقی‌های صنعتی به کار می‌روند، فیلترهای HEPA نامیده می‌شوند. این فیلترها به خاطر تراکم بالای الیاف مورد استفاده، توانایی فیلتر ذرات تا 0.3 میکرون را دارند. این ویژگی‌ها باعث می‌شود که جاروبرقی با فیلتر HEPA بتواند ذرات ریز گرد و غبار، باکتری‌ها و حتی ویروس‌ها را از هوا جدا کند، که در برخی موارد بسیار حیاتی است.

ظرفیت مخزن یا کیسه جمع آوری

در دستگاه‌های جاروبرقی، برای جمع آوری و مدیریت ذرات، دو نوع مخزن متداول استفاده می‌شود: پاکت (کیسه) و سطل. در جاروبرقی‌هایی که از پاکت برای مخزن استفاده می‌کنند، پاکت با گذر زمان پر شده و باعث کاهش قدرت موتور می‌شود. این قدرت موتور با تعویض پاکت خالی بهبود می‌یابد. در صورتی که پاکت از پایین پر شود، موتور برای بالا نگه داشتن ذرات نیاز دارد تا آنها را مکش کند. اما در پاکت‌هایی که از بالا پر می‌شوند، موتور تمام قدرت خود را برای مکش ذرات به‌کار می‌گیرد و این باعث افزایش راندمان کاری می‌شود. به همین دلیل پاکت‌هایی که از بالا پر می‌شوند معمولاً ارجحیت دارند.

در مورد دستگاه‌های جمع آوری مایعات، بهترین گزینه معمولاً مکنده‌های اتوماتیکی هستند. این دستگاه‌ها با پر شدن مخزن به طور اتوماتیک خاموش می‌شوند و جلوی ورود مایعات بیشتر به دستگاه را می‌گیرند. همچنین نحوه تخلیه تانکر نیز از جزئیات مهم در هنگام تهیه این نوع از مکنده‌ها می‌باشد.

 

نتیجه‌گیری

انتخاب یک جاروبرقی تجاری مناسب نیاز به بررسی دقیق نیازهای کسب و کار یا محیط صنعتی شما دارد. با توجه به نوع محیط، میزان ترافیک، نوع ذرات، و بودجه موجود، می‌توانید جاروبرقی مناسب را انتخاب کرده و به بهبود نظافت و کیفیت محیط کاری خود بپردازید.

پست قبلی

کیفیت و استانداردهای جاروبرقی‌های صنعتی ایرانی

پست بعدی

3 نکته انتخاب بهترین مدل جاروبرقی آب و خاک خانگی و صنعتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *